#ceskyholkynacestach

Cestovat může každý!
Kolem Sicílie za méně než 7 dní

Kolem Sicílie za méně než 7 dní

Na cestu na Sicílii jsme se vydali připravení jenom základními znalostmi o ostrovu, jednou must see památku, kterou musíme navštívit, jedním kapesním průvodcem a rezervovaným autem u firmy Locauto. Před odletem jsme vůbec neřešili ubytování a sebou jsme měli jenom jedinou auto navigaci Sygic.

Hned po příletu do města Trappani nás čekal první šok, který jsme neočekávali. Paní za přepážkou půjčovny uměla jenom pár slov anglicky, dohromady asi pět nebo sedm. Auto jsme si zarezervovali na špatný čas a po dotazu, jestli si auto můžeme vyzvednout dříve, paní ze sebe vysoukala se šíleným přízvukem tři anglická slova, ten minutes outside. Po dotazu, co nás venku čeká, odpověděla okay. Mno nic, šli jsme se podívat ven, kde zhola nic nebylo. Po návratu dovnitř, jsme si vystáli frontu, která před tím nebyla a k přepážce jsme se znova dostali v dobu, na kterou jsme měli rezervované auto (přes hodinu ve frontě). Poté na nás stejná paní vypotila zbytek slov, pay 1000 euro, insurance. Rukama nohama jsme se domluvili, zaplatili poplatek, vyzvedli auto a vyrazili na náš trip po Sicílii.

Trapani a Erice

První den na Sicílii jsme se ve městě Trapani bohužel moc nezdrželi, zajeli jsme jen do centra a hledali dobré jídlo. Při projíždění městem jsme si v dáli všimli lanovky. Po chvíli bloudění městem a orientování se jenom podle značek jsme byli v cíli. U lanovky jsme zjistili, kam vlastně vede. Cíl lanovky bylo historické město Erice.

Od historického města Erice jsme vůbec nevěděli co očekávat a díky tomu jsme byli velmi příjemně překvapení. Celé město se rozprostírá na kopci a je obehnané hradbami a věžemi. Z města je nádherný výhled na okolí.

Po prohlídce Erice jsme vyrazili do hlavního města Sicílie, Palerma. V průvodci jsme našli výběr hotelů a k jednomu z nich jsme vyrazili. Cesta byla dlouhá a do Palerma jsme tedy dorazili až v nočních hodinách (mimochodem, styl řízení místních se vůbec neliší od ostatních částí Itálie) a k hotelu jsme dorazili chvíli před jedenáctou v noci. Měli jsme štěstí, že bylyvůbec ještě volné nějaké pokoje a že jsme stihli checkin, protože ten končil v jedenáct hodin. Tomu tedy říkáme štěstěna. Večer na hotelu, když jsme měli přístup k internetu, jsme si zarezervovali hotel na další noc (toto jsme opakovali poté každý večer).

Palermo a Enna

Ráno po snídani v hotelu jsme vyrazili na prohlídku Palerma. Město má moc hezké památky, které nejsou daleko od sebe. Bohužel díky tomu, že jsme měli jenom navigaci do auta, tak jsme docela bloudili a viděli i stinnou stránku tohoto města, ve které jsou vybydlené domy hned u hlavní cesty.

Po projití Palerma, jsme se vydali na místní pláž, kde jsme se vykoupali v Tyrhénském moři. Kupodivu na severu a na jihu ostrova nám přišlo, že jsou čistější pláže a voda, než na východě a západě.

Z Palerma jsme hned vyrazili do města Enna, které se nachází na kopci s velkým hradem. Díky větším přejezdům jsme poznali i část vnitrozemí, které je značně rozmanité (spousta olivovníků a vinné révy) a nacházela se zde spousta malých vesnic. Jednou nám přešlo přes cestu dokonce celé nehlídané stádo ovcí.

Na Ennu nám nezbylo moc času, naštěstí to vůbec nevadilo, protože kromě hradu ve městě nic jiného není. Dle průvodce jsme zašli do jedné restaurace. Neustále nás chtěla obsluhovat servírka, která neuměla ani slovo anglicky a pořád se na nás usmívala. Naštěstí její kolega nebo majitel trochu anglicky uměl. Chtěl jsem si objednat nějaké dobré víno, ale stroze mi odpověděl, že mají jenom lokální bílé nebo červené. Což mi připomnělo moravský vtip: Dá sa, nedá sa, dá sa Pražákům. Bohužel víno bylo špatné jako jídlo. Objednal jsem si lokální talíř tří druhů masa a hranolky. Maso mi přinesli o pár minut dříve jak hranolky a bylo vysušené jako z mikrovlnné trouby.

Agrigento a Syrakusy

Další den jsme vyrazili do první must see zastávky, a sice do města Agrigento se svým Údolím chrámů. Na tuto památku jsem se těšil ze všeho nejvíce a vůbec nezklamala. Rozsáhlé údolí obsahuje spoustu ruin, které stojí za to vidět. V areálu jsme byli téměř dvě a půl hodiny a hned bych se tam vrátil na další prohlídku.

Po návštěvě jsme se vydali najít nějaké jídlo a nalezli jsme zapadlou malou restauraci, kde jsme vyzkoušeli výtečné špagety s pistáciovou omáčkou. Agrigento má také i pěkné pláže, a protože jsme se chtěli vykoupat i ve středozemním moři, ihned jsme po obědě vyrazili.

Po vykoupání v moři jsme vyrazili do Syrakus. Bohužel do tohoto města jsme se dostali až na večer, takže jsme neměli moc času na prohlídku, a tak jsme prošli jenom historické centrum, které nás uchvátilo. Spousta historických památek přímo na pobřeží s pěknou promenádou okolo. Při procházení promenády, jsme narazili na zapadlou vinotéku, kde jsme konečně měli možnost ochutnat výtečné sicilské víno.

Etna, Catania a Cefalú

Ráno po snídaní jsme si všimli, jak místní parkují. Ano to auto černé auto na fotce, které nemá možnost vyjet, bylo naše. Vše jsme oznámili v hotelu a pán s námi šel dolů, že nám všechno zařídí a než jsme přišli k autu, cesta se nám uvolnila. Poté jsme vyrazili k sopce Etně.

Cesta k Etně je pěkně do kopce a vede až na parkoviště v necelých 2000 metrech nad mořem. Odtud vede lanovka (cena byla 30 euro) až do výšky 2600 metrů nad mořem. Z této výšky lze jít na vrchol pěšky a nebo si za dalších 30 euro zaplatit autobus, který návštěvníky vyveze až k vrcholu sopky. Bohužel, když jsme vystoupili z lanovky, tak celou Etnu pokryl mrak, takže jsme se prošli po okolí, posbírali pár kamínků jako suvenýry a vyrazili zase zpět dolů, kde jsme prošli přilehlé krátery. Po příchodu k autu se vyčasilo, ale kvůli nedostatku času jsme bohužel museli pokračovat dál… Etnu bych ale chtěl ještě někdy navštívit a dojít až na vrchol.

Po Etně jsme zajeli do města Catania, ale v něm jsme se nezdrželi dlouho, protože bylo už moc hodin a přišlo nám celé špinavé, a vyrazili jsme do malého a „mladého“ města na severu ostrova. Po cestě jsme zastavili v jednom malém městě na oběd (na jméno si opravdu nevzpomenu) a před odjezdem zastavil kousek od nás takový starý pán s nákladním vozem plným ovoce. Nakoupili jsme ovoce co nám padlo do oka a když jsme mu chtěli nechat asi jedno a půl eura dýško, tak se zamračil a dal nám ještě další kousky co jsme neznali. Teď už vím, že to byl Mangostan. Do Cefalú jsme dorazili právě v ten pravý čas, a tak jsme si užili super koupání při západu Slunce. Poprvé jsme taky narazili na funkční sprchy u pláže. Na západ Slunce přišla spousta turistů, a tak si nás fotili, jak se sprchujeme….no paráda :D. Pak jsme si ještě prošli město, ochutnali zmrzlinu.

Ráno jsme už vyráželi zpět do Trapani, které jsme ještě trochu prošli, dali si výtečné Arancini (typickou sicilskou pochoutku) a vyrazili na letiště a zpět domů. S odstupem času jsem uznal, že necelých 7 dní na Sicílii je málo a je tam spousta dalších míst, která stojí za to navštívit.

Doufám, že se na ostrov ještě někdy dostanu a navštívím i ostatní památky, které jsme napoprvé nestihli.. Stálo to naprosto za to.

Kuba

0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.