#ceskyholkynacestach

Cestovat může každý!
Top 5 zážitků, které byste si v Jihoafrické republice neměli nechat ujít

Top 5 zážitků, které byste si v Jihoafrické republice neměli nechat ujít

Prvním příspěvkem v naší nové rubrice „Články ostatních cestovatelů“ je příspěvek od našich kamarádů ze Zapakuj.cz

Něco málo o nás | Zapakuj.cz

Míša a Miňo jsou zanícení cestovatelé, kteří chtějí ulehčit cestování stejně smýšlejícím lidem. Ví, jak se cítíte při balení na každou dovolenou. A proto se vám snaží vše usnadnit a nabízí vám cestovní kosmetiku do letadla, kosmetické sady, průhledné taštičky,lahvičky, skládací láhve a mnoho dalšího. Kromě toho píšou vlastní blog, natáčejí Youtube videa a sdílejí své zážitky na Instagramu Facebooku.

Jihoafrická republika

Africký kontinent ukrývá nespočet chudých zemí, avšak Jihoafrická republika mezi ně nepatří. Tato nejvyspělejší země Afriky nabízí rozvinutou infrastrukturu, nádhernou přírodu, ale i nebezpečné části, kterým je záhodno se vyhýbat. Díky pestrému 10dennímu programu jsme neměli o zážitky nouzi. Samozřejmě jsme se snažili vybírat ty nejdivočejší 😀 Tak schválně, na které byste si troufli vy?

  1. Safari aneb proč se ráno vyplatí přivstat

Africký kontinent je proset několika desítkami Safari a výjimku netvoří ani Jihoafrická republika. Mezi nejpopulárnější a největší patří Kruger park. My jsme ale svou výpravu začali v Addo Elephant parku. Název tohoto parku jasně napovídá, které zvíře je tady nejzastoupenější. Ale toto Safari není pouze o slonech. V ranních i odpoledních hodinách jsme zde narazili na stáda buvolů, opic, zeber a dokonce jsme mohli vidět i krokodýly a jednoho nosorožce.

Nezapomenutelný pohled se nám také naskytl při pohledu na stádo asi 200 slonů. Spatřit tolik rodinek slonů na jednom místě můžete asi pouze zde. Nejvíce nám ale v hlavě utkvěli slůňátka stojící pouze pár metrů od nás.

Něco tomu však stále chybělo, a tak jsme poslední dny našeho výletu ponechali zmíněnému Kruger parku. Cíl byl jasný. Začít brzy ráno a končit pozdě večer. Největší šanci spatřit šelmy máte totiž těsně po východu slunce nebo před jeho západem.

My jsme narazili na lva a dvě lvice ihned zrána. Na jejich ladnou chůzi podél našeho auta do smrti nezapomeneme.

Ovšem na šelmy musíte mít v parcích velké štěstí. Ale pokud jde o slony, hyeny, zebry nebo pumby, těch se naopak nedopočítáte.

Jakmile si budete plánovat výlet do Safari, můžete volit ze dvou možností. Buď si pronajmout auto a projíždět se parkem bez omezení s vlastním časovým harmonogramem nebo si pronajmout průvodce s jeepem. Obě varianty mají své pro a proti. Pokud se tedy rozhodnete půjčit si vlastní auto a vyjet na vlastní pěst jako my, nejjednodušší, co můžete udělat, je zastavovat u shromažďujících se skupinek aut. Jakmile zahlédnete shluk aut, vydejte se za nimi. Budete mít téměř zaručeno, že uvidíte některé z vašich oblíbených zvířátek. Zkrátka a prostě, vstávat mezi 4-5 hodinou se rozhodně vyplatí.

2. Čelisti, díl 10.

Potápět se se žraloky? Ještě donedávna to byl pro nás pouze sen a jeden z bodů na našem bucket listu. V Jižní Africe se však tento sen změnil v adrenalinovou realitu.

Ačkoliv nás na začátku výpravy ujistili, že žraloci budou kolem klece pouze proplouvat a k žádnému kontaktu nedojde, realita byla decentně jiná. K našemu štěstí. Adrenalin sice milujeme, ale při pohledu do žraločí tlamy se i nám zatajoval dech. Za společnost Shark zone, která nám tenhle zážitek zprostředkovala, bychom dali ruku do ohně. Skvělá organizace, a ještě lepší personál.

Jako třešničku na dortu nám zprostředkovali neplánovaně i výhled na velrybí mládě s matkou, jenž pravděpodobně zabloudily. V období listopadu totiž zhlédnete velryby pouze zřídka.

3. Další adrenalinový zážitek v podobě Zip Linu

Pokud se bojíte výšek, Zip Line není nic pro vás. My jsme však proto vyzkoušet vše. Stát nad propastí ve výšce 50 metrů a přemlouvat se, zda skočit nebo neskočit a zároveň prožívat poslední vteřiny strachu. Ale ten pocit, když se necháte unášet vysokou dávkou adrenalinu v krvi… Prostě pecka!

Pokud tedy pojedete do Addo Elephant parku, rozhodně nevynechejte Adrenalin Addo Adventure Park, který se nachází pouze 30 minut autem od hlavního kempu – Addo Elephant Main Camp.

4. Tučňáčci ve fraku

Návštěva pláže Boulders Beach, kousek od Kapského města, je přímo povinností. Pokud sem zavítáte v odpoledních hodinách, nevyhnete se autobusům plných čínských turistů, které sem dennodenně směřují. Většina lidí však míří na dřevěnou stezku, ze které se můžete kochat pohledem na pláž plnou tučňáků. My jsme zvolili ale i jinou variantu. Z druhého konce pláže jsme se přebrodili vodou, přelezli několik skal a rázem jsme byli tváří tvář těmto roztomilým stvořením.

No vlastně, slovo roztomilý je v tomto případě trošku nadnesené. Pokud se ocitnete v bezprostřední blízkosti tučňáka, s velikou pravděpodobností se vás bude snažit klovnout. Tak pozor na to. Jako každé jiné divoké zvíře si své teritorium bedlivě chrání. Věřte, že mluvíme z vlastní zkušenosti. Jeden z nás si odnesl 20centimetrový šrám. I přesto tohle stvoření zbožňujeme 😊

5. Vzhůru k výšinám

Další sportovně adrenalinový zážitek nás čekal na vrcholu hory Signal Hill, kde jsme si vyzkoušeli paragliding. Stačilo jediné. Rozběhnout se a skočit. Hezčí výhled na Kapské město s dominantním stadionem, na kterém se hrálo MS ve fotbale 2010, zažijete těžko. Navíc z této hory uvidíte i přilehlou Stolovou horu a Lion´s Head, které také stojí za obětování posledních sil.

My jsme si vybrali Cape Town Tandem Paragliding, kde byl personál velmi profesionální a zároveň přátelský. Tak teď do toho skočte i vy. Necelých 2 000 Kč z vašeho budgetu vás určitě pálit nebude.

Popravdě asi nedokážeme říct, který zážitek byl pro nás ten nejlepší. Každý byl totiž úplně jiný, čímž nám pomohl splnit další část našeho bucket listu 😊 Co ale říct můžeme, že Jihoafrická republika je jedna z mála zemí, kam se určitě plánujeme vrátit. A proč? O tom se dozvíte v našem 10minutovém videu shrnujícím vše důležité.

Vzhůru za dobrodružstvím,

Míša a Miňo

0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.