#ceskyholkynacestach

Cestovat může každý!
Jeden den ve Vídni

Jeden den ve Vídni

Chcete se jet podívat někam za hranice ČR, ale nemáte moc času? Nebojte, i za jeden den se dá stihnout projít evropské hlavní město jako je Vídeň. Nejdříve jsem si říkala, že to není možné, však všude na internetu píšou, že na Vídeň jsou potřeba minimálně 2 dny. Ubytování ve Vídni však nepatří zrovna k těm nejlevnějším, a tak jsme se rozhodli, že to zkusíme zvládnout za jeden den. Challenge accepted!!!

V pátek odpoledne po práci jsme vyrazili autobusem z Prahy. Teď jsou zrovna jízdenky extrémně levné a všude po Praze pobíhají děvčata rozdávají slevy na FLIXBUS, no nevyužijte toho :D. Jízdenka nás tak vyšla jen na 218 Kč v jednom směru na osobu. V autobuse jsme si odpočinuli u sledování seriálu House of Cards, to my rádi :).

Po příjezdu do Vídně nás vysadil autobus u stanice metra Erdberg. Koupili jsme si 24hod. jízdenku za 8EUR, což se nám hodně vyplatilo a metrem jsme dojeli přímo až k hotelu, který jsme měli dopředu zabookovaný přes Booking.com. Hotel jsme sice nevybrali ten nejlevnější, ale tentokrát jsme spíše koukali na lokalitu. Musím tedy říct, že Hotel Furst Metternich nás opravdu mile překvapil. Nejen, že pokoj byl velmi pěkný a čistý a byla zde lahev minerálky zdarma, ale byl tu i příjemný personám. Dokonce když jsem zapomněla peněženku na recepci po check-inu (já hlava děravá :D), tak mi recepční zavolala do pokoje a byla velmi milá a ochotná. Ráno na nás navíc čekala rautová snídaně, bylo tu všechno na co si jen vzpomenete, no zkrátka výborný start do krásného vídeňského dne.

TIP na hotel: Hotel Furst Metternich, Esterhazygasse 33, 06. Mariahilf, Vienna, 1060, Austria. Noc tu stála lehce přes 2000 Kč pro dva, my jsme ale využili slevového odkazu na Booking.com, takže nám ještě téměř 700Kč vrátili. 1300Kč za hotel kousek od Shönbrunnu je myslím dobrý deal.

V sobotu ráno jsme vyrazili po snídani cca kolem 9h metrem do Schönbrunnu. Udělali jsme hodně dobře, že jsme tam jeli hned ráno, protože potom už se tam hrnuly davy lidí. Krásný barokní zámek Schönbrunn je tzv. must see v Vídni. Jeho rozlehlé zahrady jsou opravdu krásné a rozhodně stojí za to vylézt na kopec ke stavbě zvané Gloriette, ve které je dnes kavárna. Odtud je krásný výhled na celou Vídeň. Došli jsme se také podívat k Palmhaus, pavilonu s tropickými rostlinami z pralesů všech kontinentů, který je naprosto výjimečný svou architekturou (teda alespoň pro mě :)).

Barokní zámek Schönbrunn
Palmhaus, v jakém filmu jsem to jen viděla?

Příjemně nás zde překvapilo, že vstup do zahrad zámku je úplně zdarma a jelikož my nejsme moc založení na procházky po interiérech, tak jsme ani neutráceli cca 12 EUR za vstup do zámku.

Když bylo kolem půl 12h tak jsme vyrazili metrem do centra. Je opravdu zajímavé, že lidé si plánují na Shönbrunn celý den :D.

V centru jsme jako první zamířili na Karlsplatz, kde je krásný barokní kostel svatého Karla Boromejského, tzv. Karlskirche. Nevím proč, ale ty sloupy mi tam nějak nesedí, ale i tak společně s palmami, které jsou v květináčích kolem, ve mně tento kostel nechal vskutku zajímavý dojem. Ba dokonce bych toto místo označila za jedno z nejhezčích ve Vídni. Panuje tam taková zajímavá atmosféra.

Karlskirche

Z Karlsplatz jsme se pěšky vydali k dalšímu zámku, Belvederu. Pěšky nám to trvalo cca 20 minut. Musím říct, že zámek Belvedere je možná ještě hezčí než Schönbrunn. Podle mě není tolik přeceňovaný a možná mu přidává na kráse i fakt, že tam nejsou davy turistů, právě jako v Schönbrunnu. Noposuďte sami, který zámek se vám líbí víc. Je ale pravda, že zahrada z druhé strany Belvederu není ani zdaleka tak pěkně udržovaná jako tato a to trochu kazí můj celkový dojem. Nicméně Belveder je mnohem lépe dostupný z centra a do zahrad je taktéž vstup úplně zdarma. Kdybyste si tedy měli vybrat návštěvu jen jednoho zámku, tak bych asi doporučila spíše Belvedere.

Nádherný Belvedere <3

Chození po zahradách Belvederu nám zabralo docela dost času a tak musíme jít dál. Další zastávku máme naplánovanou v historickém centru, kde je opravdu spousty zajímavých budov. Jako záchytný bod jsme si dali Přírodovědné muzeum. Toto je zajímavé, kolem Náměstí Marie Terezie jsou naproti sobě postavené dvě naprosto stejné budovy. Jedna je již zmíněné Přírodovědné muzeum a druhá je Uměleckohistorické muzeum. Když jsme se na chvilku zastavili a zahráli si hru „Najdi pět rozdílů“, tak jsme zjistili, že na první pohled jsou budovy úplně stejné, ale zdobí je odlišné sochy. 😀

Před jedním z muzeí byla paní, která dělala velké bubliny, kolem ní pobíhaly malé děti a snažily se je všechny pochytat. Toto na nás dýchlo trochu klidu a takový příjemný víkendový pocit odpočinkového dne.

Přírodovědné muzeum
Paní s bulbinami. To je pohodička.

Je chvíli po poledni a my už máme nachozeno přes 15 kilometrů. Na chvíli si tedy jdeme odpočinout a ochutnat místní kuchyni. Zamířili jsme tedy do samotného středu města ke katedrále svatého Štěpána, kde jsme si v jedné z bočních uliček našli příjemnou restauracis příjemnými cenami. Běžně ve městě za schnitzel zaplatíte kolem 20 EUR, v této restauraci jsem měla schnitzel za 15 EUR a pivo cca za 4,50 EUR. Vím no, pivo je tu drahé, ale nemohla jsem si ho odpustit. 😀

Tip na restauraci: Café Diglas, Wollzeile 10, 1010 Wien, Rakousko

Po dobrém obědě jsme šli na Rathausplatz. Tady je náměstí s radnicí, kde se v zimě pořádají vánoční trhy. Tentokrát tu byl jakýsi streetfood festival, kde bylo spousta stánků s různými druhy jídla a také koktejly. My jsme už byli po obědě a tak jsme si dali jenom jahodový punč. Naproti radnici je Burgtheater, známé divadlo, jeož budova také určitě stojí za povšimnutí.

Streetfood festival. Burgtheater

Odtud jsme pokračovali po hlavní okružní ulici kolem parlamentu, který se momentálně celý opravuje (škoda, jedná se totiž o krásnou obrovskou budovu v antickém stylu) až k Votivnímu kostelu, který se zrovna taky opravoval. To jsme to teda vychytali :/.

Je něco kolem 17h a nám zbývá jedna z posledních zastávek. Katedrála svatého Štěpána, dominanta celého města. Cestou pěšky jsme se chtěli zastavit v Café Central, abychom také okusili atmosféru pravých vídeňských kaváren, nicméně venku před vchodem do kavárny stála asi desetimetrová fronta lidí, čekajíc na stůl v kavárně. Šli jsme tedy hledat jinou kavárnu. Bohužel jsme obešli skoro celé centrum bez úspěchu. Všude byly moderní kavárny, které nám přišly spíše jako turistické pasti (na to my jsme hákliví), a tak jsme si nakonec kávu s pověstným sachrem ani nedali. Až pozdě jsme našli kavárnu, kde jsem už jednou kdysi byla a kde prodávají malinké dortíky v růžových dřevěných krabičkách, skvělé jako dárek.

Tip na kavárnu: AIDA Prousek & Co. Chocolaterie & Grosskonditorei, Wollzeile 28, 1010 Wien, Rakousko

Teď už pokračujeme ke katedrále. Katedrála sv. Štěpána je tak velká a na tak malém prostoru, že ji téměř nelze pořádně a hezky vyfotit. Známé fotky s výhledem na Vídeň z barevné střechy však pocházejí právě odtud. Taky jsem si takovou fotku chtěla ulovit, a tak jsme šli dovnitř a na informacích slečnám ukázali co chceme vyfotit :D. No koukaly na nás sice trochu divně, nicméně nám poradily, že jde o výhled ze severní věže. Vstup do věže, respektive výjezd výtahem, stojí 6 EUR na osobu. Jelikož to bylo jediné vstupné, které jsme měli ve Vídni platit, tak jsme se rozhodli to obětovat. Výsledek je tady. Výhled je tam opravdu krásný, ale moc místa tam není, takže je to čistě na pořízení pár fotek během tak 15 minut a zase jet dolů.

Výhled z věže katedrály svatého Štěpána

Tak je kolem 8h večer a my už jsme viděli všechno, co jsme chtěli. Metrem tedy jedeme ještě do zábavního parku Prater, který pro nás byl, jak se říká „nice to have“. Prošli jsme se zábavním parkem, času jsme měli dost, protože autobus zpátky nám jel až v 22h. Spousta místních lidí se chodí o víkendu bavit zrovna do Prateru, ikdyž je to postarší zábavní park, který už má svá nejlepší léta za sebou. Dokonce jsme tu viděli i slečny na rozlučce se svobodou J Proč by ne? …..No Prater se nám docela líbil, ale možná bychom ho docenili více, kdybychom neměli v nohách 26 kilometrů.

Toto byla naše poslední zastávka. Už meleme z posledního, a tak jedem na zastávku autobusu, kde nás pro změnu vyzvedne Regiojet.

Vídeň byla krásná, počasí nám vyšlo skvěle. Viděli jsme všechno, co jsme chtěli a spokojení a unavení odjíždíme domů. Tak a už vymýšlíme, kam pojedeme příště?

 

 

0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.