#ceskyholkynacestach

Cestovat může každý!
Kouzelná i smutná Hiroshima

Kouzelná i smutná Hiroshima

Jak jste si na našem Instagramovém profilu odhlasovali, tak plníme. Máme pro vás článek o Hiroshimě, kam jsme se podívali v rámci naší okružní cesty po Japonsku. Hiroshima je kouzelné město, na jaře oplývající květy sakur, a zároveň zde pocítíte smutnou atmosféru její historie. My vám napíšeme o těch nejhezčích místech, která byste určitě neměli minout.

A person wearing sunglasses posing for the camera

Description automatically generated
V Hiroshimě nám vyšlo krásné počasí

Bomb dome

Bomb dome neboli Gembaku dome je bezpochyby největší dominantou města. Je to symbol a zároveň památník atomového útoku na Hirošimu za 2. světové války 6. 8. 1945. Málokdo ale ví, že právě český architekt Jan Letzel navrhl tuto stavbu, která údajně jako jediná přežila bombovou katastrofu. Jedna z teorií proč právě tato budova přežila výbuch atomové bomby, jehož epicentrum bylo od ní vzdáleno pouhých 150 metrů je, že jelikož bomba vybuchla ve vzduchu, tlaková vlna směřovala spíše dolů než stranou, což umožnilo „přežití“ Hirošimského prefekturálního paláce, dnes spíš známého jako Genbaku Dómu či Dóm atomové bomby. Tato ruina byla pojmenována jako Hirošimský památník míru a i přes námitky USA a Číny s připomínkou, že jiné asijské státy utrpěly mnohem větší ztráty a utrpení rukou Japonců, byla v roce 1996 vyhlášena jako památka UNESCO světového dědictví.

Bomb dome za květu sakur

Mírové památní muzeum

Ikdyž do muzeí téměř nikdy nechodíme, máme radši přírodu a budovy zvenku, tak ale do tohodle muzea jsme zašli. Myslíme si, že je třeba si připomínat i takovéto tragédie a uvědomit si, jak se máme v dnešní době dobře. Vstup do muzea stál pouze 200 JPY (40 Kč) a je tam moderní interaktivní expozice fotografií a simulace výbuchu a příběhy přeživších. Obzvláště jeden příběh nás chytl za srdce. Je to příběh holčičky Sadako Sasaki, které bylo v době výbuchu pouze 2 roky. Holčička výbuch přežila, avšak o 9 let později ji byla diagnostikována leukémie jako následek z ozáření při výbuchu atomové bomby. Stará japonská legenda říká, že každému, kdo složí tisíc papírových jeřábů (origami), se splní jedno přání. Sadako měla přání, aby se z nemoci uzdravila, ikdyž ale úkol splnila za necelý měsíc a ve skládání pokračovala déle, přesto se legenda nenaplnila a Sadako po 2 měsících od začátku skládání, ve věku 12 let, zemřela. Celkem složila přes 1 300 papírových jeřábů.

A vintage photo of a large city

Description automatically generated
Fotografie ruin po výbuchu atomové bomby
A statue of a flower garden

Description automatically generated
Památník atomového útoku

Hirošimský hrad

Trochu opomíjený je Hirošimský hrad, možná také kvůli tomu, že to není původní stavba, ale replika z roku 1958. Ale na rozdíl od ostatních hradů, které jsme v Japonsku navštívili, je uvnitř tohoto hradu expozice. Jsou zde k vidění například původní brnění samurajů nebo podobizna původního hradu, který také zanikl při bombovém útoku. Je z něj krásný výhled na Hirošimu. Do jeho okolí je vstup zdarma, vstup na hrad včetně návštěvy muzea hradů stojí 370 JPY (75 Kč).

A large stone building

Description automatically generated
Hrad v Hiroshimě

Buddhové  v lese

Posledním našim tipem kam se podívat v Hirošimě je tajné místo na kopci Mitakiyama. Pod kopcem je starobylý hřbitov a kolem něj vede cesta v lese ke svatyni Mitaki-dera. My jsme zde byli na večer, takže jsme tu byli úplně sami, za celou dobu jsme nepotkali jediného turistu. O to víc jsme si mohli užít tu tajemnou atmosféru tohoto místa. V lese kolem nás bylo snad stovky nebo tisíce sošek nebo podobizen Buddhy. Byly úplně všude, vytesaní do skály, podél chodníku. Nahoře na kopci jsme došli až k chrámu Mitakidera Mahoto, kde byl mnich, který uklízel kolem. U tohoto chrámu v zahradě je jakýsi oltář s Buddhama. Více o tomto místě si můžete přečíst v našem článku zde.

A house with trees in the background

Description automatically generated
Svatyně Mitaki-dera
A picture containing grass, standing, many, large

Description automatically generated
Oltář Buddhů

Jednodenní výlety z Hiroshimy

Hiroshima má strategické umístění pro výlety na další skvělá místa. Pokud tedy budete mít JR pass (neomezenou jízdenku na vysokorychlostní vlaky), tak sem určitě vyrazte:

Miyjajima

Trajektem se dostanete na ostrov Itsukushima, kde je světoznámá plovoucí brána Torii. Když jsme tu byli, tak dopoledne při přílivu byla brána zatopená a na večer při odlivu se k ní naopak dalo dojít suchou nohou. Další zajímavost je tu hora Misen, kam vede i lanovka, ale my jsme tam šli pěšky ani ne dvě hodiny, převýšení je tu asi 500m. Odtud je krásný výhled na přístav a bránu Torii.

traditional japanese shrine in Miyjajima, Hiroshima

Fukuoka

Posledním našim tipem je obří socha buddhy na ostrově Kyushu. Z Hiroshimy se sem dostanete shinkansenem cca za 3 hodiny. Pěšky z vlakové zastávky je to pak už jenom kousek. Údajně je tato socha největší bronzovou sochou Buddhy na světě. Určitě stojí za to tam jet a zajít i do blízkého přírodního bambusového pralesa.

A picture containing outdoor, field, standing, green

Description automatically generated
Obří socha Buddhy, Fukuoka

V Hiroshimě se nám moc líbilo a třeba se tam ještě někdy vrátíme.

Těšíme se na vás u dalšího článku.

Cestování zdar <3

Blanka

0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.