#ceskyholkynacestach

Cestovat může každý!
Budapešť jak ji vidí Blanka

Budapešť jak ji vidí Blanka

Když jsem byla v Budapešti poprvé, tak jsem ještě neměla skoro nic procestováno. Tehdy jsem tam jela s mámou na podzim na prodloužený víkend na zájezd od Tchibo a bylo to skvělý, škoda, že Tchibo už tyhle zájezdy nedělá. Měly jsme luxusní hotel kousek od centra s wellness, a jestli si dobře pamatuju, tak to nebylo ani tak drahý, už tehdy jsem někde sehnala nějaký slevový poukázky :D. Zkrátka jsem z toho byla úplně nadšená, a až doteď jsem všude vykládala, že Budapešť je nejhezčí evropské město, kde jsem zatím byla, a že se mi to časem docela rozrostlo :)). To samý jsem řekla taky Věře, která tam pak taky jela a svůj názor na Budapešť vám napíše taky. Tak trochu se mi tam tedy nechtělo jet znovu, abych si dobrý úsudek o maďarské metropoli nezkazila, ale levným jízdenkám od FLIXBUS jsem prostě nemohla odolat, cesta tam a zpátky vyšla dohromady na cca 700Kč, no nekupte to! :D. Letos, opět na podzim, jsem se tedy vypravila do Budapešti znovu.

Rozpačitý začátek

Vyrazili jsme autobusem z Florence večer po práci a celou noc jsme jeli do Budapešti. Cesta proběhla docela dobře, ještě, že jsme si připlatili za místenku (to je u FLIXBUSU docela novinka). Do Budapešti jsme dorazili kolem 7 ranní a jelikož bylo všude ještě zavřeno, tak jsme se rozhodli jít z nádraží Népligent pěšky do centra města. Doteď nevíme co bylo předešlý večer v Budapešti za akci, ale asi to bylo velký!! Různé lidské výměšky a rozbité sklo bylo snad všude, hrůza!! Uznávám, že první dojem tedy nebyl z nejlepších, ale nenecháme si přeci zkazit výlet! XD. Jakmile jsme přešli most na budínskou stranu, tak už to bylo lepší, prošli jsme se po nábřeží kolem lázní Géllert a vyšplhali se k soše Géllerta, odkud je takhle krásný výhled.

Erzsébet híd

První den jsme prošli Pešťskou stranu města

V centru jsme jako první vyrazili do kavárny, abychom se převlékli, trochu zkulturnili a vzpružili kávou za cca 950 HUF (jo, to kafe je nějaký drahý oO). Pak jsme vyrazili koupit jízdenky na „HOP ON HOP OFF“ autobus, protože tenkrát jsme je taky měli (ale za 5000 HUF na dva dny i s lodí a noční tour), teď je ale dvoudenní jízdenka za 9000 HUF a za loď a noční tour se připlácí extra. Takže, jak správně hádáte, jsme si jízdenky nekoupili a chodili jsme hezky “po svejch” :D. Pešťská strana města není zas až tak zajímavá jako na budínská, proto jsme šli prvně sem, protože druhý den mělo být hezčí počasí a nebe s mráčkama, což jsem chtěla na focení.

Tak dost povídání okolo, co je tedy k vidění na levém břehu Dunaje? Náměstí s “ruským kolem”, kde je mimochodem podle nás nejlepší giftshop (mají tam malované korkové podtácky, co vždycky vozím mámě, za dobrou cenu, asi 5 EUR). Potom jsme zamířili k bazilice sv. Isztvána, kam je vstup dovnitř zdarma. Potom jsme přes Liberty square došli až k zadní části budovy parlamentu. Je teda velká škoda, že jsme nemohli jít dovnitř, příště si musím zapamatovat, že vstupenky se mají bookovat alespoň měsíc předem. Budova Országház je ohromující, ale škoda, že zezadu ji nelze moc dobře vyfotit, je tedy skoro zbytečný tam chodit, ale bylo tam zrovna střídání stráží, takže alespoň nějaká zajímavost. Když jsme budovu obešli tak jsme podél řeky došli až ke kovovým soškám bot, které jsou na promenadě na břehu. Tohle jsem třeba při první návštěvě úplně minula, a myslím, že to stojí za to tam jít. Sice se tam při focení budete mačkat s další asi tak stovkou turistů, ale podle mě takovou fotku prostě musíte mít. 

Promenáda podél Dunaje

Odtud jsme vyrazili do kavárny New York Palace Café, která je jakoby ve Vídeňském stylu. Cestou jsme jen letmo zastavili u židovské synagogy, ale neměli jsme čas jít dovnitř na prohlídku, tak jsme se ani moc dlouho nezdržovali. Příště se tam ale asi půjdeme podívat ;-). Tak zpět k New York Palace Café, je to krásná bohatě zdobená luxusní kavárna, kde káva stojí 8,50€, ale asi to stojí za to. My jsme si dali kávu a dortík, který jsme si vychutnávali za zvuku houslí a klavíru a při pohledu na ostatní zákazníky (většinou asiaty), kteří si za nekřesťanské peníze objednávali celá menu jídla :D. Tak alespoň na chvilku jsme si připadali jako snobi :D. Abych nezapomněla, tak pokud byste chtěli tuto kavárnu navštívit, tak se vyplatí udělat si rezervaci dopředu, jinak se tam stojí tak půlhodinová fronta než se uvolní stůl. My jsme rezervaci měli a šli jsme rovnou na řadu.

Tak takhle vypadá kapučíno v New York Palace Café

Z luxusní kavárny jsme vyrazili rovnou k lázním Széchenyi, když jsem tu byla poprvé, tak mě absolutně okouzlil hrad Vajdahunyad a přilehlý park Városliget. Budapešť v podzimním kabátě má pro mě opravdu výjimečné kouzlo a toto místo patří rozhodně k těm tak zvaně “MUST SEE”. Doporučujeme si to tam opravdu projít a navštívit i termální lázně, které jsou nedaleko. Při první návštěvě Budapešti jsme byli v lázních Széchenyi, tentokrát jsme sice chtěli zkusit jiné, jenže lázně Rudas se nám zdály moc moderní a lázně Géllert zase nabízí oproti Széchenyi málo bazénů s termální vodou. Naše volba tedy zase padla na Széchenyi. Je tam kolem 13 bazénků, jsou venkovní i vnitřní, je tam tedy opravdu spousta lidí, ale ani to nás neodradilo. Lázně jsou opravdu stylové, jen posuďte sami a navíc nabízí I bazének s vodou 40°C, a to je něco pro mě <3. Takže opětovné návštěvy těchto lázní opravdu nelitujeme, ale příště už skutečně půjdeme vyzkoušet jiné!!

Széchenyi bath

Je super, že lázně jsou otevřené až do 21:00, takže jsme si užili večerní koupání, a to je prostě TOP. Vstup do lázní vyjde cca na 6000 HUF

Druhý den jsme prozkoumali Budínskou stranu

Budínská strana je ta hezčí, to je jasný, proto jsme si ji nechali až na druhý den (to nejlepší na konec :D), kdy vyšlo i hezčí počasí. Ráno jsme začali na Margaritině ostrově, kam se dá dojet jak lodí, tak autobusem. Bohužel jsem se opětovně přesvědčila, že tam není nic moc k vidění, je to spíše jako sportovní centrum, nicméně alespoň jsme viděli Vodárenskou věž uprostřed ostrova, která je docela zajímavá. Z Margaritina ostrova se můžete vcelku rychle dostat pěšky na vyhlídkové místo přímo naproti budově parlamentu. Je to kousek od stanice Batthyány tér, ale je tu jeden háček, jsou tu zakotvené dvě lodě, přímo naproti parlamentu, takže prostě nelze vyfotit „vycentrovanou fotku“, který já má nejradši. Prostě tak, aby na fotce nebyly ty lodě, tak nikdy nebudete mít parlament úplně uprostřed, ještě teď mě to štve :/.

Nyní porovnejte fotky parlamentu, první z nich je focena dopoledne, světlo není nic moc, obloha zatažená. Spodní fotka parlamentu je až z večera, to už je lepší že? Takže jsme zjistili, že na budínskou stranu Budapeště se vyplatí kvůli světlu chodit až na pozdní odpoledne!

Takový byl pohled na parlament dopoledne
A takový odpoledne <3

Po obědě jsme se po zdolání četných schodů vyšplhali nahoru na Rybářskou Baštu. Ano, ikonické místo, které je ze všech úhlů focené miliony turisty ročně nás nezklamalo. Jsou to vlastně takové hradby, prý v gotickém stylu, postavené kolem katedrály Matyášova chrámu. Je to tam opravdu okouzlující a ano za mě je to absolutní TOP v Budapešti. Je tu výhled na parlament, je tu Matyášův chrám, jehož barevná střecha se mi fakt líbí, a je tu také harmonikář, který atmosféru dokresluje známými melodiemi. Pro mě je to zkrátka srdcová záležitost. I přes to ale musím dodat jedno lehké zklamání, těšila jsem se na kávu a marcipán z kavárničky přímo vedle chrámu (tak si to tedy alespoň pamatuju, že tam takový obchůdek/kavárna byla, a měli tam spousta druhů marcipánových bonbonů), nicméně žádný takový obchůdek už jsme tu nenašli a místo toho je tu, hádejte co? STARBUCKS!!. No tak jsme si, místo stylového kapučína, dali kafe ve Starbucks. Ale i tak se nám tam líbilo, koukněte na tu oblohu, opravdu se nám to vyvedlo.

Kapučíno ze Starbucks 😀
Výhled na parlament
Rybářská bašta, krásná to stavba!!
No comment, prostě krásný počásko :))

Z Rybářské bašty jsme vyrazili k Budínskému hradu, tam je to taky super a až tam nám došlo, že jsme vlastně chtěli nahoru jet tou lanovkou, no nevadí :D. Budínský hrad je tedy hezčí zespodu, ale nahoře je zase pěkný výhled na město a procházka v okolním areálu byla super. Prolezli jsme to tam křížem krážem, nebyli tam skoro žádní lidé a navíc jsme nenápadně shlédli nácvik rekonstrukce nástupu kavalerie do služby, což byl skvělý bonus navíc. Tyto neplánované věci jsou stejně nejlepší. Když se začalo stmívat tak se na obloze objevily krásné červánky, to byla skvělá příležitost pro fotku řetězového mostu, který se mi vždycky tak líbil <3.

Moje nejoblíbenější

Tento den se nám opravdu vyvedl a budínská strana společně s řetězovým mostem jsou za mě to absolutně nejlepší z Budapešti, a určitě žádný z návštěvníků tohoto města tyto památky nemine.

Na konec přidávám pár tipů:

Doprava

  • Nekupujte si předražený lístek na HOP ON HOP OFF autobus, dá se po centru docela dobře chodit pěšky.
  • Kupte si radši 24h lístek na městskou dopravu, ve všední den totiž tento lístek platí i na loď. Stojí totiž 1650 HUF.

Jídlo

  • Zajděte si na typickou maďarskou kuchyni do tohoto podniku, byli jsme maximálně spokojeni J. Ildikó Konyhája (http://www.ildiko-konyhaja.hu/#menu).
  • Typické jsou také langoše, klobásy a řízek s rýží nebo třeba lečo.

Ubytování

  • Raději si připlaťte za ubytování blízko do centra a vyvarujte se Budget Hostel, naše zkušenosti jsou opravdu špatné, ačkoliv nás dvě noci stály cca 2400Kč!!

Jestli jste dočetli až sem, tak mě to moc těší, kdybyste se chystali do Budapešti a chtěli s něčím poradit, neváhejte nás kontaktovat.

Cestování zdar, Blanka <3.

0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.