#ceskyholkynacestach

Cestovat může každý!
Egypt na vlastní pěst

Egypt na vlastní pěst

Do Egypta jsem se chtěla vždycky podívat, hlavně mě lákalo šnorchlování, kterým je Egypt světově vyhlášený. Zároveň jsem nikdy nebyla na dovolené s All inclusive, tak jsem to taky chtěla zkusit a i na to je Egypt ideální destinace. S cestovkou jsem ale jet nemohla, protože jednak jsem měla pevný termín jen na 6 dní, a jednak já jsem potřebovala letět z Norska a mamka z Čech,  takže jsem to plánovala na vlastní pěst. No jak to dopadlo? To si přečtěte zde.

Letenky a ubytování

Letenky jsme klasicky sehnaly přes www.momondo.com, kde jsou takřka vždycky ty nejlepší ceny, a letěly jsme se společností Pegasus s přestupem v Istanbulu, kde jsme se s mamkou setkaly. Zpáteční letenka pro jednu osobu vyšla cca na 4 600 Kč. Ubytování jsme si objednaly v 5* hotelu s All inclusive přes www.booking.com a na 3 noci pro dvě osoby nás to stálo necelých 5 000Kč (2500Kč na osobu). Let byl v pohodě, jen na místě na letišti v Hurghadě přišel trochu problém. Tak jako jsem procestovala už spousta míst na světě, tak jsem si myslela, že i tady budeme moc první noc přečkat na letišti (přiletěly jsme ve 2h ráno), to jsem se ale spletla…

Prvotní problémy

Letiště v Hurghadě neni jako každé jiné letiště, za prvé tam nejsou žádné sedačky, kde byste se mohli na pár hodin uklidit, za druhé se nemůžete uklidit ani v místní kavárně (kde teda měli zrovna rozbitej kávovar). My jsme si tam koupily pití a čekaly jsme. Cca po hodině co nás všichni pozorovali, tak k nám přišel místní hlídač a něco na nás mluvil. Požádala jsem ho jestli by mi to mohl říct anglicky, načež odvětil, že na mě mluví anglicky :D. Při pohledu na pistoli, kterou měl za pasem, jsme se teda zvedly a šly ven z letiště. Před letištěm se na nás sesypali taxikáři, kteří na nás chtěli co nejvíc vydělat. Původně jsme chtěly jít do města pěšky…..no celkem rychle nám došlo, že to asi nepůjde. Na parkovišti před letištěm jsme viděli malé bistro, ukryly jsme se teda tam. Naštěstí obsluhující Ahmed byl fajn a nechal nás tam bivakovat. Než se rozednilo, tak měl Ahmed asi dvě slovní přestřelky a jednu rvačku s taxikáři, kteří nás za každou cenu chtěli svézt. Ihned po svítání jsem přes aplikaci zavolala Uber a za 65 EGP místo cca 350 EGP s obyč taxikářem jsme se konečně dopravily do hotelu.

Image.jpeg

Výlety z Hurghády

Je pravda, že jsem v Africe nikdy předtím nebyla, a tak mi upřímně ani nedošlo, že by se tam člověk nemohl volně pohybovat. To bylo další nepříjemné zjištění. Jelikož v Hurghadě ani nejezdí žádná hromadná doprava, tak bysme se samy asi nikam nepodívaly. První den jsme po příšerné noci na letišti radši zůstaly v hotelu a na pláži. Na druhý den jsme si objednaly přes češku žijící v Egyptě (stránky www.vyletyzhurghady.cz) výlet do Luxoru. Další výlet jsme měly do Káhiry a na pyramidy v Gize, dohromady jsme za tyto dva výlety zaplatily celkem 1 800Kč za osobu.

Luxor

Určitě jedno z důležitých míst, které v Egyptě navštívit. Karnacký chrám určitě stojí za to, dále je tu údolí králů a chrám bohyně Hatšepsut. Tento výlet byl podle mě koncipovaný celkem dobře, akorát v Karnackém chrámu bych chtěla strávit alespoň půl dne. Plavba po Nilu na banánovou plantáž byla super a ochutnávka místního ovoce (guava, datle, banány, pomeranče,…) taky. Tento výlet bych tedy celkem doporučila. Cesta mikrobusem do Luxoru trvala celkem asi 4 hodiny, ale vyjíždí se brzy ráno, takže než se dospíte, jste na místě ;-). Také je zajímavé sledovat jak žijí místní obyvatelé, všude jsou vojáci se samopaly a beduíni na cestách vykuřující vodní dýmky. Sama bych se tam ale trochu bála.

Šnorchlování

Moře u hotelu nebylo čisté ani teplé a přístup do něj taky nic moc. Na šnorchlování jsme si tedy za 35 EUR/ osoba dokoupily celodenní výlet lodí na ostrov Giftun a pláž s bílým pískem. Na lodi nás bylo asi 30 lidí a na ostrov přijelo dalších takových lodí asi 10. Všichni jsme se tedy mačkali na jedné pláže a zároveň si vadili v záběrech ve foťáku….zkrátka masovka. Pak ale přišlo šnorchlování na rozsáhlém korálovém atolu a to stálo za to. Sama jsem si mohla šnorchlovat více jak 2 hodiny. Bylo tam tolik krásných rybiček všech možných druhů a také pestrobarevné korály. Šnorchlování na Filipínách bylo sice lepší, ale i tak to v Egyptě stálo za to.

Pyramidy a Káhira

Bohužel naše největší zklamání :(. Dostat se k jedinému dochovalému divu světa je prostě sen. Organizovaný výlet z Hurghady je ale taky masovka, ikdyž jsme tam byly v lednu. Cestu přeplněným autobusem (6 hodin) jsme nějak zvládly. Naše průvodkyně sice mluvila česky, ale byla to typická egypťanka, taky z nás chtěla vytáhnout co nejvíc peněz a dohodit kšefty svým kamarádům, které měla fakt všude. Celý den jsme jezdili v Káhiře z místa na místo….do výrobny papyrusu, kde jsme si měli zase nakoupit k výrobně parfémů. I plavba po Nilu nestála za nic. K pyramidám jsme se dostali asi až v 6 hodin večer, takže jsme na prohlídku měli asi 2 hodiny. Přišlo mi hrozné, že u velké pyramidy hned parkují spousty aut a také, že lidé beztrestně lezou po pyramidách nahoru. Další fail jsou všudypřítomní majitelé velbloudů, kteří za fotku chtějí peníze. Zkrátka past vedle pasti.

Cestu na vlastní pěst do Egypta tedy moc nedoporučuju, ikdyž finančně nás to vyšlo líp než s cestovkou. Na zamyšlenou je ale to, jestli výlety od klasické cestovky nejsou organizovány úplně stejně? Z Egypta jsme tedy nadšení nebyly, a jaké máte s Egyptem zkušenosti vy?

Cestování zdar

Blanka <3

0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.