#ceskyholkynacestach

Cestovat může každý!
Bergenem za jeden den

Bergenem za jeden den

Na naší cestě po jihozápadním pobřeží Norska jsme se zastavili v Bergenu. Po několika dnech na cestách přírodou a spaní v autě jsme uvítali přespání v hostelu a teplou sprchu. V tomto článku bych Vás ráda napsala o tom nejdůležitějším, co vidět v Bergenu, kam zajít a jaké dobroty ochutnat. Jeden den na projití města podle mě úplně stačí, pokud nejste muzejní typy jako my. V Bergenu je hodně muzeí, takže pokud budete chtít nějaká navštívit, pak si na návštěvu Bergenu nechte víc času.

Pokud hledáte ubytování za rozumnou cenu, tak doporučujeme Market Gjesthus, kde vyjde dvoulůžkový pokoj se sdílenou koupelnou za 1200Kč na noc.

Začněte výbornou snídaní

V Bergenu jsme hledali nějakou pěknou kavárnu, kde bychom si dali dobrou kávu a něco k snídani. Po dlouhém hledání, protože všechny kavárny tu otevírají hodně pozdě na snídani, jsme objevili útulnou kavárničku nedaleko přístavu v centru, Godt Brød. Mají tu dobrou kávu a určitě si musíte dát typické norské sladké pečivo, Sommerbolle nebo Skyllingsbolle. Jedí to tu úplně všichni a je to hrozně dobrý! Jsou to jako kdyby skořicoví šneci a některý jsou i s pudingem, mňamka. A dámy jistě ocení, když jim kávu ke stolu přinese typickej nor. 🙂

Čtvrť Bryggen nesmíte minout

Historická část města, která je přímo v centru u přístavu Vågen. Dřevěné barevné domky najdete snad všech pohlednicích z této oblasti a jsou tedy ikonou celého města. Barevná průčelí domků jsou kouzelná, ale netušila jsem, že je možné procházet starobylými uličkami mezi nimi, které mají silnou historickou atmosféru. Baráčky jsou celé ze dřeva a u některých můžete projít po schodech i do druhého patra, kde vedou takové balkony. Z předu těchto domků jsou nyní zejména obchody se suvenýry či s oblečením, v jejich útrobách ale můžete najít i příjemnou kavárnu či restauraci. Určitě doporučujeme pozorně projít všechny uličky a nasát závan historie. V druhé řadě za těmito baráčky jsou kamenné domy také z původní zástavby, které se více hodí spíše k pevnosti, která stojí opodál. Určitě zajděte do vánočního obchodu „Julehuset“, který je hned první v řadě domků. Vánoční obchod je, řekla bych, taková norská specialitka, nikde jinde jsem to neviděla. Je to obchod, kde jsou dvě patra plná vánočních ozdobiček a všech možných vánočních předmětů. Musím uznat, že je to tam kouzelný, ale všechno je tam děsně drahý, takže já tam chodím jenom „na koukání“ :D.

Pevnost Bergenhus

Stejně jako Oslo má i Bergen svou pevnost. Hrad se rozkládá v rovinatém terénu na severním břehu městského přístavního zálivu a svou polohou tak dominuje vjezdu do přístavu, který chránil. Nachází se hned vedle historické čtvrti Bryggen, nedaleko barevných domků. Projděte se tu po hradbách, obdivujte historická děla nebo výhled do fjordu. Toto místo určitě stojí za návštěvu, dá se samozřejmě jít i dovnitř, například vstup do Hakonova velkého sálu, který je dodnes největší středověkou světskou stavbou v celém Norsku, vyjde na 80 NOK. My jsme se sem dostali až na večer, a tak jsme neměli příležitost podívat se dovnitř, pokud ale budete mít při návštěvě Bergenu čas, tak to určitě stojí za zamyšlení jít právě sem.

Kam na oběd?

Trochu jsme byli překvapení, že v Bergenu není zas tak moc restaurací a podniků kam by se dalo zajít na dobré jídlo, pivo nebo kávu. Ale jelikož přes den má člověk v Bergenu dost co objevovat, tak se nechce zdržovat obědem, že jo. Proto jsme zvolili jen tak něco rychlého do ruky.

  • Legendární hotdogy

Dostali jsme doporučení od místních na legendární hotdogy, které se prodávají v dřevěné budce u pěší třídy v centru města, co by kamenem dohodil k přístavu. Tento stánek už tu prý stojí a nabízí párky více než 70 let, je to taková místní tradice. Mají tu asi 12 druhů „párků“ nebo spíš klobás, které můžete nakombinovat třeba s bramborovým nebo krevetovým salátem nebo třeba smaženou cibulkou, která byla, mezi náma, geniální. Navíc tahle dobrota stojí jen 69 NOK, no levněji se tu asi nikde nenajíte. Nejlepší je si hotdog vzít a jít si ho sníst na lavičku do přístavu s výhledem na historický Bryggen.

  • Fiskesuppe

Jelikož je Bergen přístavní městečko, určitě si tu musíte dát nějaký pokrm z ryb. Typická je tu bílá rybí polévka. Můžete si ji dopřát na rybím trhu nebo ve farmářském obchůdku naproti infocentru. My jsme hledali jen nějakou svačinu, a tak jsme zašli do rybího fastfoodu (Søstrene Hagelin), kde malý kelímek vyšel jen kolem 40NOK. Dobrá cena, výborná polévka a na zahřátí ideální.

Fløyen

Ve všech průvodcích určitě najdete tip na kopec Fløyen tyčící se nad Bergenem. I my vám ho můžeme jen doporučit, avšak na rozdíl od průvodců a turistického centra, které protěžují výjezd lanovkou (100 NOK), my si nemůžeme vynachválit pěší výstup. Z centra města nahoru je to cca 4 km do kopce (355 m převýšení), ale člověk alespoň udělá něco pro své zdraví (spálí ten hotdog), zapotí se, ušetří na večeři, a ještě si může po cestě vychutnat krásné výhledy.

Na kopci se volně pohybují kozlové, kteří mají na krku GPS, více si o tom můžete přečíst zde.

Je libo streetfood?

V Norsku chodíme nejradši do streetfoodů, je to tady populární způsob restaurací kde mají stánky s jídly snad ze všechn konců světa. Tušili jsme, že to neni typické jen pro Oslo, a tak jsme se na recepci v hostelu v Bergen zeptali, jestli tam také něco takového je. K našemu velkému nadšení nám recepční řekla o podniku (na adrese Torgallmenningen 1), bohužel když jsme tam šli, tak jsme zjistili, že kůli možné kontaminaci koronavirem je podnik zavřený. To nás doteď moc mrzí, a tak jestli do Bergenu pojedete, tak se tam stavte a dejte nám vědět jaké to tam je.

To je za nás to nejlepší z Bergenu, pokud máte jiné tipy a zážitky, napište nám do komentáře 🙂

Cestování zdar <3

Blanka

0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.