#ceskyholkynacestach

Cestovat může každý!
Krásy česko-polského pohraničí

Krásy česko-polského pohraničí

Říkáte si, proč bysme jezdili na dovolenou do Polska? Je tam vůbec něco zajímavého? My celkem pravidelně šmejdíme po polském pohraničí a moc se nám tam líbí. Připravily jsme tu pro vás pár zajímavých míst, které jsou co by kamenem dohodil od česko-polských hranic.

Ladek Zdroj

Zámek Moszna

Velmi zajímavý zámek kousek od města Prudnik, někdo mu také přezdívá polský Disneyland. Svým umístěním cca X kilometrů od českých hranic spadá ještě do oblasti Slezska. Na první pohled se zámek zdá dost asymterický a je to tak, kůli požáru části budovy byla ponechána pouze střední část (hlavní budova), která je postavena v barokním stylu, posléze byla zrekonstruována východní část v novogotickém stylu a naposled bylo přistavěno i západní křídlo, a to ve stylu novorenesančním….zkrátka takovej kočkopes :D. Zajímavé také je, že zámek v dnešní době slouží jako centrum pro léčbu neuróz, a také jako hotel. Konají se zde svatby a také četné výstavy obrazů a fotografií, v kapli je perfektní akustika, a tak zde probíhají různé koncerty. Park kolem zámku je krásný, ale bohužel jen v jarním období, to zde krásně kvetou rododendrony a azalky, my jsme tu byli pozdě a v parku bylo jenom zeleno.

Vstupné: 7 zlotých na osobu (cca 45Kč), parkování je zdarma

Kolorowe jeziorka

Sem jsme se chystali už dlouho. Kolorowe jeziorka jsou od českých hranic o něco dál, leží u Walbřichu a z Prahy tam dojedete cca za 3 hodinky. Jezera se nachází v obci Marciszów, 8km od města Kamienna Góra a 18km od českých hranic. Tenhle skvost přitahuje turisty z celé Evropy. Jsou tu čtyři jezera a každé má jinou barvu. Žluté a Červené jezírko je jen kousek od sebe a cesta je vhodná i pro kočárek. Žluté jezírko je nejmladší, má nažloutlou barvu, kterou mu dodává blátivé dno a často vysychá. Hned vedle je Červené jezírko, které se nám líbilo nejvíce. Nádherná červená barva a okolí jezírka, které vypadá spíš jako na Západu USA. Voda je výrazně cítit po síře, což ještě umocňuje magický charakter jezírka. Trochu náročnější je pak cesta k Modrému jezírku, která je poměrně hodně do kopce a dala nám docela zabrat, ikdyž byla dlouhá asi jen něco přes kilometr. Výstup k Zelenému jezírku moc nedoporučujeme. Cesta není sice tak náročná, ale jezírko podle nás vůbec nestojí za to. Doporučujeme tedy Zelené jezírko vynechat a více prozkoumat zejména to Červené. Je tam také občerstvení, kde si můžete dát například typický polský Bigoš….mňam.

Vstupné: Na parkovišti se vybírá vstupné 5 zlotých na osobu, parkování je zdarma.

Červené jezírko

Zámek Ksiaz

Největší zámek v oblasti Dolního Slezska a také údajně tajné sídlo Hitlera leží jen kousek od města Walbřich cca 25 km od česko-polských hranic. Původně se jednalo o obrannou tvrz z konce 13. století, která je nyní přestavěná na barokní knížecí sídlo. Měla velký strategický význam pro ochranu obchodní stezky ze Slezska do Čech. Zámek leží na skalnatém ostrohu nad řekou Pelcznica v místě, kde do roku 1263 stával dřevěný hrad.V roce 1941 padl zámek do rukou nacistů a o dva roky později se začal realizovat plán přestavby na nové sídlo Adolfa Hitlera, při které byly bohužel z velké části zničeny historické interiéry. Pod zámkem byly vykopány hluboké štoly a před hlavním portálem našla osvobozenecká armáda v květnu 1945 šachtu hlubokou 50 metrů. V době 2. světové války byla na zámku uložena i část Berlínské státní knihovny.

Zámek Ksiaz

Podle některých konspiračních teorií byl však zámek zabrán zejména díky jeho poloze na skále a možnosti vyhloubit zde četné podzemní chodby, které měly ve skutečnosti fungovat jako úkryt cenností či tajných dokumentů a jako továrna na výrobu vojenského materiálu. Celé okolí prý mělo sloužit jako testovací oblast pro jaderné zbraně.

I přes tuto pochmurnou historii je zámek krásný a doporučujeme ho pro jednodenní výlet z Čech. Při jeho návštěvě se nezapomeňte vystoupit na kopec opodál, odkud uvidíte zámek hezky z výšky.

Vstupné: My jsme vstupné neplatili (na interiéry si moc nepotrpíme)

Swidnice

Při cestě k zámku Ksiaz se zastavte v nedaleké Swidnici, kde je Evangelický Kostel Míru (Kościół Pokoju), který patří pod ochranu UNESCO. Dřevěné evangelické kostely Míru ve Swidnici a v Jaworu patří k unikátům evropské architektury. Jsou jedinými hrázděnými kostely svého druhu na světě a právě proto byly zcela oprávněně zařazeny v letech 2001 a 2002 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vstupné pro dospělé stojí 5 zlotých, pro děti 3 zl.

Kostel ve Swidnici

Zámek Pany Mariany Oranskej

Krásný zámek se zajímavou historií ležící také jen asi 25km od česko-polských hranic. Je vidět už ze zdálky a my jsme se tam moc těšili. Bohužel musíme uznat, že systém návštěv tohoto zámku nám nepřišel moc dobrý. Do parku kolem zámku můžete jít zdarma, všude kolem cesty jsou cedule nechodit na trávník, asi aby náhodou někdo skulinkou ve zdi zámek neviděl před zaplacením vstupného….v krásném parku nám tyto cedule nepřišly moc vhodné. Prohlídka hradu i zahrady je pouze s průvodcem a trvá hodinu a půl, prohlídky jsou však pouze v polštině. Vstup stojí myslím 12 zlotých a vstupenky se prodávají v místní kavárně, kde mají mezi námi úplně hrozný kafe. 😀 Paní v kavárně však mluví pouze polsky, a tak nám nebyly schopné říci, co vlastně v prohlídce uvidíme. Rozhodli jsme se tedy vstupné nekupovat, preferujeme totiž neorganizovanou prohlídku a hodinu a půl se nám polský výklad poslouchat moc nechtělo. Je to škoda, stačilo by jen mít zaměstnance co mluví anglicky, u takovéto památky by to bylo více než vhodné. Za nás tedy tuto památku moc nedoporučujeme. Například ze zámku Moszna máme lepší a příjemnější zážitek.

Vstupné: 12 zlotých, parkování zdarma

Otmuchowská jezera

Velká jezera vhodná spíše na letní rekreaci. Na koupání a vodní sporty super, ale jinak například s rakouskými jezery se to nedá srovnat. Okolí není přírodní ani tam není nic zajímavého, ale pokud pojedete kolem na výlet v letních měsících, tak to určitě stojí za osvěžení. Je tu i kemp pro karavany a hodně rybářů. Blízko je městečko Otmuchów, kam si zajeďte třeba koupit krowky J.

Ladek Zdroj

Pokud se do Polska chystáte na podzim, tak zase doporučujeme malé městečko Ladek Zdroj. Je tu krásná lázeňská budova, která určitě stojí za fotku. Pokud ale chcete jít dovnitř do lázní, tak neudělejte stejnou chybu jako my, ikdyž chcete jít jen do bazénu, tak potřebujete mít rezervaci. Koukněte tedy předem na internet a objednejte se, ale stránky jsou jen v polštině. Vypadá to, že v Polsku nejsou na zahraniční turisty zatím moc připraveni. Kolem lázeňského domu jsou také pitné minerální prameny a kus opodál je krytý most. Je tam tedy určitě co vidět a na jednodenní výlet je to ideální.

Na závěr je tu pár důvodů, proč navštívit zrovna Polsko:

  • Z České republiky je to kousek -> ideální destinace na víkendový výlet
  • Není tam draho – v Polsku jsou hodně podobné ceny jako u nás, takže se na výletě nemusíte plácnout přes kapsu
  • Dá se tam dobře najíst – doporučujeme pyrohy, bigos nebo některou z jejich polévek, ty nám moc chutnaly
  • Kdo nechodí rád do kopce, tak v Polsku se toho rozhodně bát nemusí – polská krajina je většinou rovinatá. Je to tedy ideální výlet i pro starší cestovatele.

My se příště chystáme do oblasti Sopot a Gdaňsku. Tak co nalákaly jsme vás na výlet do Polska?

Cestování zdar

Blanka <3

0

2 comments found

  1. 364659 496586This really is a very good topic to speak about. Sometimes I fav stuff like this on Redit. I dont feel this would be the top to submit though. Ill take a appear about your internet site though and submit something else. 170237

    0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.