#ceskyholkynacestach

Cestovat může každý!
Paříž jak ji vidí Blanka

Paříž jak ji vidí Blanka

Paříž, to je prostě srdcovka. Poprvé jsem tam byla cca před 8 lety, ještě se třídou na střední a vzpomínky mám na to super, ikdyž si vzpomínám, že celkem hodně pršelo. Tak jsem se tam dlouho chystala znovu, abych si osvěžila vzpomínky :).

Bohužel Paříž je oproti jiným destinacím v Evropě hodně drahá, takže jsem vždycky radši upřednostnila jiné místo na prodloužený víkend, kde jsem třeba ještě nebyla. Tentokrát se mi ale naskytla skvělá příležitost se podívat do Paříže a vyhnout se ekonomické sebevraždě. V rámci mého Ph.D. studia jsem se vydala do Paříže na konferenci.

Atmosféra pravé Paříže

Už z mojí první návštěvy Paříže jsem věděla, že Montmartre je zajímavé místo, dokonce jsme tam tenkrát i bydleli. Byla to tedy jasná volba na první místo, kam v Paříži zavítáme. Musím uznat, že ani po těch letech mě to nezklamalo. Na vrcholku kopce Montmartre je krásná bazilika Sacre Coeur, která patří k dominantám města. Kolem baziliky je čtvrť plná malých krámečků a kavárniček. V uličkách jsou pouliční umělci a malíři, takhle přesně si představuju pravou Paříž. Při procházení jsme narazili na malou cukrárnu, kde jsme si koupili jen tak do ruky macronku (1 EUR). Byli jsme také překvapení, že vstup do baziliky je úplně zdarma, jen do věže nahoru se platí 7 EUR vstup. Od baziliky je krásný výhled na celou Paříž, jen teda Eiffelovka zrovna odtud vidět není :D. Nahoru se můžete buď vyšplhat po svých, jako my…a nebo sem zajet metrem. Když sejdete přes park po schodech z kopce dolů, tak zanedlouho narazíte na výraznou budovu….červený mlýn aneb Moulin Rouge. Kdo viděl ten film s Nicole Kidman a Evanem McGregorem v hlavní roli, tak se tam jistě zajde rád podívat. Bohužel dovnitř smí jen uzavřená společnost…celá oblast Montmartre je známá zejména kvůli tzv. vykřičeným domům, takže po hlavní třídě tu najdete akorát tak jeden sexshop vedle druhého….ale i to holt k Paříži patří :).

Pařížská klasika

Samozřejmě, že když jedete do Paříže, tak nesmíte minout hlavní památky, jako je vítězný oblouk, Louvre, a hlavně Eiffelovka. To je klasika. Já se nejvíc těšila na Eiffelovku, proto jsem taky byla trochu zklamaná. Kolem Eiffelovky totiž není moc žádné klidné místo, kde y se dalo hezky fotit, byly tam stromy a hezký výhled. Místo toho je tam travnatý plac s miliardou turistů, kteří na fotku chytají Eiffelovku za špičku :D. Z druhé strany Eiffelovky zase stojí dva obrovské jeřáby a všechno kolem je rozkopané. Oproti tomu co si pamatuju, tak už se nedá jít volně ani k jedné noze Eiffelovky, je to celé zatarasené a přes turnikety se dostanete jen se vstupenkou nahoru. Fronty jsou samozřejmě kilometrové, tak jsme to radši oželeli. Frontu na fotku jsme si také vyčekali u Vítězného oblouku, po 20minutách čekání nás nekontrolovatelně začali předbíhat číňani….naprosté šílenství :D. Ale i z dálky, jak jsme si to nakonec vyfotili, to vypadá hezky, a navíc je to bez nervů. 🙂

Louvre se nám z těchto tří památek líbil asi nejvíc, procházka přilehlým parkem byla osvěžujícím vytrhnutím z ruchu velkoměsta. Prostranství kolem Louvru je rozlehlé, a tak se tam masy lidí rozprostřou. Vstup do Louvru vás vyjde na 14 EUR. Jednou za život je to asi povinnost každého, kdo Paříž někdy navštívil, my jsme si ale brousili zuby spíše na Musée D’Orsay, muzeum impresionistů, kde je sbírka děl Clauda Moneta.

Smutná Notre Dame

Samozřejmě, že jsem se moc těšila také na katedrálu Notre Dame, ikdyž nedávno vyhořela, tak jsme myslela, že se k ní budeme moc jít podívat. To jsem totiž netušila v jakém je stavu. Bohužel katedrála je hodně poničená a tak je vstup k ní zcela zakázán. Z dálky bylo vidět, že práce pokračují a rýsuje se dřevěný obrys střechy. Je to velká škoda. K Notre Dame ale vede překrásná cesta kolem řeky Seiny a nejstaršího mostu v Paříži, Pont Neuf. Podél řeky jsou staré malé krámečky a antikvariáty, kde jsem si taky pořídila jeden obrázek na památku….zkrátka to tam má úžasné osobité kouzlo J. Kousek od Notre Dame směrem zpátky do centra jsme zastavili v malé restauraci, kde jsme si dali tradiční francouzskou cibulačku, byla vynikající…..

My jsme tentokrát pojali Paříž více v gurmánském stylu. Ochutnali jsme spousta druhů francouzských sýrů, červené víno, tradiční francouzskou cibulačku, také jsem měla výborné lanýžové risotto, uzeniny z Lyonu a Bretagne, paštiky a samozřejmě nesměly chybět ani macronky a quiche. Největší dobrota ale byla desert Ile flottante neboli floating island, jestli na něj někdy narazíte, tak si ho určitě dejte.

Jinak doporučuju jet do Paříže spíš na podzim (přelom září/říjen) nebo na jaře (duben, květen), bude tam snad méně turistů a navíc všechno bude hrát barvami.

Cestování zdar

Blanka <3

0

1 comment found

  1. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
    Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such information much.
    I was looking for this particular information for a long time.
    Thank you and good luck.

    0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.