#ceskyholkynacestach

Cestovat může každý!
To nejlepší z Jeseníků

To nejlepší z Jeseníků

Jeseníky jsou naším druhým domovem, známe to tam docela dobře, ale pořád je co objevovat. Kvůli letošním událostem a omezenému pohybu po zahraničí, jsme si pro vás připravili sérii článků o cestování po Čechách. Čechy jsou krásná země a postupně vám tak budeme dávat tipy na různá místa. Dnes začínáme údolím řek a vrcholků hor Hrubý Jeseník.

Praděd

A začínáme hned vrcholkem nejvyšším. Praděd je nejvyšší horou pohoří Hrubý Jeseník a tyčí se do výšky 1491 m.n.m. Nahoře je ikonický televizní vysílač, který je dominantou okolní hornaté krajiny.

Jak nahoru?

Nejsnazší cesta – autobus

Pokud nejste na dlouhé náročné výšlapy, tak se můžete svézt autobusem až skoro k vrcholu. Můžete jet přímo z Karlové Studánky na zastávku Ovčárna (cca 22Kč) nebo můžete auto nechat u penzionu Hvězda a dále pokračovat stejným autobusem na stanici Ovčárna. Po této trase můžete jít i pěšky, celkem až na vrchol Pradědu je to asi 9 kilometrů a dá se to zvládnout za méně než 4 hodiny, ale je to cesta po asfaltce…

Po svých

Pro zdatnější turisty je tu krásná stezka údolím Bílé Opavy, kde jsou různé dřevěné lávky jako je to ve Slovenském ráji a také Vodopády Bílé Opavy. Projít si tuto stezku určitě stojí za to, ale v posledních letech je tu, hlavně v letní sezoně, opravdu hodně přelidněno. Celá trasa přes Chatu Barborka je asi 9,2 kilometrů dlouhá a můžete čekat převýšení přes 700 m. Tato cesta vám zabere přibližně 4,5 h.

Trasa údolím Bílé Opavy

Kam na jídlo?

Na občerstvení po cestě vám doporučujeme Chatu Ovčárna nebo restauraci na vrcholu Pradědu, v obou je příjemná obsluha a na jídle za přiměřenou cenu jsme si tam vždy pochutnali. Nedoporučujeme Chatu Sabinka, té už se po dvou negativních zkušenostech raději vyhýbáme. Občas bývá u chaty Ovčárna pán se stánkem, který prodává delikátní frgále, takže když ho tam uvidíte, neváhejte.

Můžete se také nechat výtahem svézt na rozhlednu v televizním vysílači Praděd, která se nachází v jeho 2. plošině. Vstupné stojí pro dospělé 100 Kč a pro děti do 15 let 50 Kč. Na vrcholu Pradědu si také můžete na sjezd zpátky k Ovčárně vypůjčit koloběžku, vypůjčení i s helmou stojí 200 Kč, ale když se v půjčovně zaregistrujete e-mailem, tak to stojí jen 100 Kč.

Momentálně probíhají opravy kolem vysílače, a tak čekejte omezený pohyb po vrcholu hory a ani koloběžky zde minulý týden na vypůjčení nebyly.

Předpověď počasí a webkamery můžete sledovat na těchto stránkách: http://www.jeseniky-praded.cz/

Dolní Morava

Dalším velkým lákadlem v Jesenických horách je určitě Dolní Morava. Jsou zde sjezdovky, stezka v oblacích a teď i nová bobová dráha. Unikátní rozhledna Stezka v Oblacích byla podle návrhu architekta Zdeňka Fránka vybudována na svazích hory Slamník (1233 m.n.m.).

Jak nahoru?

Nejsnazší cesta – lanovka

Lanovka vás doveze přímo až ke stezce a můžete si koupit jednosměrnou (150Kč) nebo obousměrnou (300Kč) jízdenku. Doporučujeme koupit kombinovanou jízdenku na lanovku se vstupenkou na stezku, ta vás pak vyjde na 390Kč s jízdou jenom tam a nebo 490Kč s jízdou lanovkou v obou směrech. Samostatné vstupné jen na stezku stojí 240Kč.

Po svých

Od Chaty Marcelka po žluté turistické trase až k rozcestí Kolotoč-sjezdovka, kde se napojíte na modrou turistickou trasu. Modrá turistická trasa se u horní stanice U Slona napojuje na zelenou cyklotrasu, po které budete pokračovat až k rozcestí Slamník a po modré cyklotrase až ke Stezce v oblacích. Tato cesta je dlouhá 4km a zabere vám přibližně 2 hodiny. Nastoupáte tu 365 m.

Pěší trasa ke Stezce v oblacích

Kam na jídlo?

Doporučujeme si dát jídlo ještě před výstupem nahoru. Například restauraci v Penzionu Na Rozcestí můžeme vřele doporučit. Naopak nemůžeme doporučit restauraci Skalka přímo u stezky v oblacích, sice je tam fajn výhled, ale jídlo je velmi velmi předražené a porce jsou žalostně malé, a ani chuťově nic moc. Tady jsme tedy neudělali dobrou zkušenost. Ale půjdete-li na stezku v létě a budete-li mít trochu štěstí, tak přímo u vchodu na stezku jsou stánky s občerstvením, kde si můžete dát třeba langoše.

Mamutí horská dráha

Celkem nově je zde postavená obří horská dráha. Délka sjezdu je přes 3 kilometry a těšit se můžete například i na 360° otáčku. Jedna jízda dolů vás vyjde na 230Kč, jízda nahoru 150Kč a jízda tam i zpět pak stojí 380Kč.

Že se vám zdají všechny ty ceny nějaké vysoké? Nám taky. Prostě resort Dolní Morava je takřka celý nově vybudovaný, moderní a podle toho si holt člověk musí i připlatit. A to jste ještě neviděli kolik stojí noc ve wellness hotelu Vista.

Předpověď počasí i webkamery můžete sledovat na této adrese: https://www.obecdolnimorava.cz/

Vše potřebné o stezce v oblacích se dozvíte na těchto stránkách: https://www.dolnimorava.cz/kudy-na-stezku

Rejvíz – Velké a Malé Mechové jezírko

Oproti předešlým dvoum trasám je toto zcela nenáročná procházka. Místy zde vede dřevěná lávka přes rašeliniště a jsou tu velmi krásná místa k focení. Bohužel i tady se v hlavní sezoně setkáte s davy lidí. Cestou také můžete nasbírat v lese nějaké houby a obdivovat místní rozmanitou floru a faunu. Vstupné je jen symbolické, za dospělého zaplatíte 30Kč (studenti do 26 let 20Kč) a děti jsou zdarma.

Mechová jezírka

Jsou tu dvě mechová jezírka, malé a velké. Velké mechové jezírko je známější, a také zajímavější. Od Penzionu Rejvíz k němu vede naučná stezka dlouhá 1,8km. K Malému mechovému jezírku se pak od Velkého nedá přímo dojít, jde se po celé trase zpátky k Penzionu Rejvíz a odtud na druhou stranu asi 1,6km, je to trasa mírně z kopce, takže vám to zabere necelou půl hodinu v jednom směru. Malé mechové jezírko je však dnes už zcela zarostlé a není tam tedy moc k vidění.

K jezerům se váže jedna místní pověst. Kdysi dávno tu stálo hunské město Hunohrad, jenomže jeho obyvatelé byli hříšní, a tak se celé město za trest propadlo do zdejších močálů. Při jasném slunečném počasí je prý ještě dnes možné v obou mechových jezírkách spatřit zdi a věž zdejšího kostela. Jde v podstatě o obdobu příběhu o Sodomě a Gomoře. Nedaleko odsud byl však opravdu nalezen hunský pohřební hrnec.

Trasa od Penzionu Rejvíz na Velké a Malé mechové jezírko

Kam na jídlo?

Doporučujeme zajít do Penzionu Rejvíz, kromě dobrého jídla tu mají i ručně vyřezávané židle s lidskými hlavami, což je celkem unikátní a stojí to za zastávku. Parkovat pak můžete přímo naproti penzionu, parkování je zdarma.

Pokud byste chtěli náročnější trasu, tak se můžete od Velkého mechového jezírka vypravit na Zlatý Chlum a odtud pak buď na Čertovy kameny nebo na Křížový vrchu, odkud je krásný výhled na celé město Jeseník. O těchto místech vám napíšeme v dalším článku.

Více informací o naučné stezce Rejvíz najdete zde: http://www.jeseniky.net/naucna-stezka-rejviz-mechove-jezirko.

Šerák

Posledním místem, o kterém vám dnes napíšeme je hora Šerák (1351 m.n.m.). Pod vrcholem stojí od roku 1888 horská Jiřího chata a meteorologická stanice. Z vrcholku budete mít krásný výhled na Jesenicko, Králický Sněžník, ale také například na Rychlebké hory. Šerák je také významnou křižovatkou turistických cest. Z Červenohorského sedla vede na Šerák naučná stezka, která prochází přísně chráněnou národní rezervací Šerák – Keprník. Celý úsek kopíruje pěší turistickou červenou trasu, která je součástí dálkové mezinárodní trasy E3.

Jak nahoru?

Nejsnazší cesta – lanovka

Na vrchol Šeráku vede sedačková lanová dráha z Ramzové s přestupní stanicí Čerňava. Pak dojdete asi 250m pěšky. Ceny lanovky jsou následující:

Jednosměrná Ramzová-Čerňava nebo opačně: 80Kč/děti 60Kč

Čerňava-Šerák nebo opačně: 90Kč/děti 70Kč

Ramzová-Šerák nebo opačně: 180Kč/děti 130Kč

Ramzová-Šerák-Ramzová: 270Kč/děti 160Kč

Po svých

Z Ramzové na Šerák vede klasický výstup po červené turistické značce, kterou kopíruje i naučná stezka „S Koprníčkem na výlet Keprnickými horami“. Vede kolem dolní stanice lanovky, studánky Dobrá voda k rozcestí Nad Dobrou vodou, odtud po červené na sedlo Čerňava a úbočím Mračné hory na vrchol. Trasa je dlouhá 6,2km a nastoupáte tu 605 výškových metrů, což vám zabere přibližně 3 hodiny.

Nejkratší pěší trasa z Ramzové na Šerák

Vydat se také můžete z Ramzové po zelené značce údolím Vražedného potoka, odkud cesta stoupá hustou vegetací na Obří Skály, dále po strmé modře značené cestě až na vrchol. Tato trasa je ale o něco delší, měří cca 6,7km a nastoupáte zde 660 m. Mělo by vám to zabrat asi 3 a půl hodiny.

Trasa z Ramzové na Šerák přes Obří Skály

Jak jsme už psali, tak Šerák je oblíbeným místem a také turistickou křižovatkou, dostat se tam tedy můžete i například z Ostružné či Bělé pod Pradědem. Oblíbená cesta je pak z Červenohorského sedla po hlavní hřebenovce Hrubého Jeseníku. Na rozcestí Bílý sloup se hřebenovka rozdvojuje, vlevo vede červená a zelená značka západním svahem Červené hory přes Vřesovou Studánku a vpravo žlutá východním svahem Červené hory s výhledy do Sněžné Kotliny, kde jsou v zimě běžné laviny. Žlutá a zelená se spojují na Kamenném okně, zajímavém skalním útvaru s krásnými výhledy do Sněžné Kotliny. Všechny značky se pak spojují na rozcestí Pod Vřesovou studánkou, odkud hřebenovka pokračuje přes Trojmezí a Keprník až na Šerák.

Na této trase jsme ještě nebyli ale v blízké době se chystáme na Kamenné okno a Vřesovou studánku.

Máte nějaké tipy na výlety v Jeseníkách nebo by vás naopak zajímalo něco, co jste tu nenašli? Napište nám tady, na Facebooku nebo na Instagramu.

Cestování zdar <3

Blanka

0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.